oudwwijk
Digitaal erfgoed

N.S.B. Winterswijk in Tabellen

In bewerking

Winterswijkse NSB-leden naar periode van toetreding

Periode v.toetredingMannenVrouwen
abs%abs%
1933-1 januari 193610023,81815,3
1 jan.1936-10 mei 1940389,065,1
10 mei 1940-Echec te Stalingrad22954,58067,8
Stalingrad- Bevrijding5312,61411,9
Totaal420100118100
Onbekend2410






De leden naar geboorteplaats

GeboorteplaatsMannenVrouwen
abs%abs%
Winterswijk24254,54938,2
overig Gelderland7824
Overig Nederland6522
Duitsland204,522
Overig Buitenland21
onbekend/geen W’wijk3710
Totaal444128






De uit Winterswijk geboortigen onder de in verschillende perioden toegetreden NSB-leden

Periode v.toetredingMan.ledenVrouw.leden
abs%abs%
% v.alle toegetred.% v.alle toegetred.
1933-1 jan.19365959527,7
1 jan.1936-10 mei 19401334,1466,6
10 mei 1940-Stalingr.134583746,2
Stalingr.-Bevrijding2547,1321,4
Totaal23149
Onbekend11






De leden naar leeftijd bij toetreding tot de beweging

Lft. bij toetredingMannenVrouwen
abs%abs%
2039101614,1
20-245213,42118,5
25-294311119,7
30-345714,61614,1
35-395714,61614,1
40-44389,71614,1
45-49369,265,3
50-54307,743,5
55-59143,610,8
60-64112,832,6
65-6992,321,7
70-7420,510,8
Totaal388100113100
Onbekend5615





De leden naar leeftijd bij toetreding tot de beweging in de eerder onderscheiden 4 perioden

Periode v.toetreding<3030-44>44% allen
1933-1 jan.193637,9%31,6%30,5%100%
1 jan.1936-10 mei 194034,4%41,5%24,1%100%
10 mei 1940-Stalingr.36,5%42,5%21,0%100%
Stalingr.-Bevrijding33,3%41,7%25,0%100%





De leden naar burgelijke staat bij toetreding tot de beweging

Burgelijke staatMannenVrouwen
abs%abs%
Gehuwd29566,48163,2
Ongehuwd14933,64736,8
Totaal444100128100





Kiezers en leden naar ruimtelijk milieu

GebiedNSB-stem.Man.ledVrouw.ledled.%
Gem.R.1939
Winterswijk46231811092,6
Dorpbuurt9319123,6
Brinkheurne41
Henxel60826,6
Huppel3
Miste10538,0
Corle7193
Meddo4416547,7
Ratum591627,1
Woold6619130,3
Kotten841517,8
Onbekend7
Totaal939444128





Leden der Beweging naar spreidng over huishoudingen

Huish.Huish.Huish.Huish.Huish.Tot.
1 NSB.lid2 NSB.lid3 NSB.lid4 NSB.lid5 NSB.lid
Huish.2258035136359
Aant.NSB.-ers2251601055230572





Leden der Beweging naar Kerkgenootschap

KerkgenootschapMannenVrouwen
abs%abs%
Ned.Hervormd30474,87660,8
Gereformeerd20,443,2
Rooms.Kath.5814,22016,0
Overige10,743,2
Geen399,62116,8
Totaal406100125100
Onbekend383





Mannelijke leden der Beweging naar beroep

BeroepscategorieGehuwdOngehuwdTotTot
abs%
Vrije en acad.ber.82 102,0
Gesalarieerden2315 388,8
Zelfst.middenstanders1264216837,8
Agrag.zelfstandigen 6218 8018,0
Arbeiders 686313029,3
geen of onbekend 810 184,1
Totaal 444 100





Leden der Fronten en Gilden

OrganisatieNSB-ersNiet NSB-ersTot.
Front nering en ambacht621274
Landstand55560
Naf (Ned.Arbeidsfront)36945
Econ.front14216
Opvoedersgilde819
Technisch gilde426
Rechtsfront314
Medisch front33
Studentenfront33
Vervoersfront11





Toegetreden tot krijgsdienst

NSB-ersNiet-NSB-ersTot
Landstorm729
Leg.Nederland4 (2 njs-ers)48
SS18 (1 njs-er)826
NSKK10616
wachtdienst8210
Kriegsmarine 22
Org.Todt 33
Wasserschutzpolizei 22





Uitgetredenen uit de beweging onder de arrestanten naar jaar van uittreding

JaarMannenVrouwenTot
voor 1940(2)(-)(2)
1940415
194117421
194214418
194317219
194442547
194511
Onbekend11
Totaal9816114

Bron: Dr.G.A.Kooy Het Echec van een Volkse Beweging.

Lees verder

Alg.Nederland/Europa

00 november 1940: Joodse ambtenaren ontslag
10 januari 1941: Identificatieplicht persoonsbewijs met grote letter J
12 maart 1941: Verordening verwijderen Joden uit het bedrijfsleven
19 mei 1941: Besluit verwijdering alle Joden uit Nederland
20 januari 1942: Wannseeconferentie: Endlösung der Judenfrage
03 mei 1942: Jodenster verplicht
15 juli 1942: Eerste deportatie Westerbork-Auschwitz

Lees verder

Joodse slachtoffers in kampen

Auschw.SobiborMauth.Theres.Berg.B.Buch.w.Westerb.Vught
Tot.Monum.170128688112
Tot.uit W’wijk1017865411





Auschwitz

Oświęcim,  Polen
Vernietigingskamp
Ingebruikname: 5 mei 1940
Bevrijding: 27 januari 1945
Auschwitz I
Auschwitz II-Birkenau
Auschwitz III-Monowitz
Dodental: 1,1 miljoen
Nederlanders werden met 68 treinen naar Auschwitz getransporteerd (65 vanuit Westerbork)

Sobibor

Sobibór, Polen (Oost)
Vernietigingskamp
Ingebruikname: April 1942
Gesloten: November 1943
Dodental: 169.800
Nederlanders werden met 19 treinen naar Sibobor getransporteerd vanuit Westerbork. Periode 03 maart 1943- 20 juli 1943.
Aantal: 34.313.
Overleefd:18
Merendeel kindertransporten vanuit Vught,juni 1943 gingen naar Sobibor.

Mauthausen

Oostenrijk
Ingebruikname: 8 augustus 1938
Bevrijding: 5 mei 1945
Dodental: 95.000
Zes Winterswijkse Joodse burgers welke gearresteerd werden bij de razzia op 8 oktober 1941 en getransporteerd werden naar Mauthausen kwamen hier om.

Theresienstadt

Tsjechië
Ingebruikname: 24 november 1941
Bevrijding: 9 mei 1945
Dodental:33.818
Doorgangskamp vooral naar Auschwitz-Birkenau.
Aantal Nederlanders: 5000 (totaal 140.000)

Bergen-Belsen

Duitsland
Ingebruikname: mei 1940
Bevrijding: 15 april 1945
Dodental:70.000 o.a. Anne en Margot Frank

Buchenwald

Duitsland
Ingebruikname: 15 juli 1937
Bevrijding: 11 april 1945
Dodental: 56.545
Aantal Nederlanders gevangen gezeten:3.300.
Zeker is 497 omgekomen, 384 overleefd bij bevrijding.

Westerbork

Drenthe Nederland
Ingebruikname: 01 juli 1942
Bevrijding: 12 april 1945 (Canadezen)
Doorvoerkamp naar concentratie- en vernietigingskampen in Duitsland, Polen en Tjechie.
Ruim 102.000 Joden en 245 Roma omgekomen. Plm.5000 joden overleefd.
Verblijfsduur algemeen: enkele dagen tot weken.
Voorheen Nederlands Centraal Vluchtelingenkamp Westerbork 1939.
Ruim 93 treinen vertrokken vanuit Westerbork. Eerste periode 2x per week.
Op maandag (later dinsdag) en op vrijdag.
“De kampbewoners leefden van ‘dinsdag tot dinsdag’, van transport tot transport.”
Eerste trein 15 juli 1942, laatste trein 13 september 1944 – 279 personen, waaronder 77 kinderen vanuit onderduikadressen.(Bergen-Belsen)

65 treinen naar Auschwitz, 19 naar Sobibor, anderen naar Teresienstadt en Bergen-Belsen.
Reisduur: 3 dagen.
Anne Frank en haar familie kwamen aan op 8 augustus 1944 en werden op 3 september 1944 getransporteerd naar Auschwitz.

Op 12 april 1945 bevrijdden de Canadezen 876 Joodse gevangenen in kamp Westerbork. Van hen hadden 500 de laatste trein zien vertrekken, de rest was in de laatste oorlogsmaanden opgepakt.

Kampcommandant:  Alfred Konrad Gemmeker (1904-1982)  

Vught

Noord-Brabant, Nederland
Ingebruikname: 13 januari 1943
Bevrijding: 26 oktober 1944
Totaal werden er ruim 31.000 mensen in het kamp gedetineerd waaronder 12.000 Joden en verder politieke gevangenen, Roma en Sinti,  verzetsstrijders,Jehova’s getuigen,  homoseksuelen,  zwervers,  criminelen en zwarthandelaren.
In het kamp zijn zeker 735 mensen om het leven gekomen,waaronder de Winterswijkse verzetstrijders Wim Koenen en Henk Baarschers.

Op 5 juni 1943 werd bekendgemaakt dat alle Joodse kinderen uit het kamp weg moesten. Er werd gezegd dat zij naar een speciaal kinderkamp in de buurt zouden gaan. Op 6 juni werden alle kinderen van nul tot en met drie, samen met hun ouders gedeporteerd naar kamp Westerbork. Een dag later werden ook alle kinderen van vier tot en met vijftien jaar afgevoerd naar Westerbork. Van daaruit werden de kinderen samen met hun ouders overgebracht naar Sobibór, waar ze vrijwel direct na aankomst door middel van vergassing om het leven werden gebracht. Er zijn 1296 kinderen weggevoerd in dit weekend van 1943

Alle overgebleven Joden werden in de nacht van 2 op 3 juni 1944 in goederenwagons naar Auschwitz gedeporteerd.

Lees verder

Lijst namen razzia 8 oktober 1941

In bewerking

Dinsdag 7 oktober 1941:
7 1/4 uur n/m.
Woensdagmorgen, 10-1941 om half 8 moet het gehele politiecorps van Winterswijk klaar staan, om, wanneer nodig de Ordnungspolizei te assisteren, zulks in opdracht van den Chef der Sipo te Arnhem, die zulks telephonisch heeft medegedeeld te 7 1/4 uur n/m.
De agenten van Politie de Vries-Gunnink en Odding zijn door mij van bovenstaande in kennis gesteld.
C.van der Swart

Dag?
6 3/4 uur n/m.
Werd door de Sipo te Arnhem gemeld dat in de komende nacht, de volgende joden (zie bijgaande lijst) moeten worden gearresteerd. De gearresteerden moeten morgenvroeg voor 12 uur aan de Willemskazerne worden gebracht te Arnhem. Wanneer geen transportmiddel alhier beschikbaar is moet dit voor 8 uur morgenvroeg aan de Sipo worden gemeld, dan zorgen zij voor een transportmiddel.
A.Odding

Van de joden in kwestie is niemand aangetroffen. Dit is om 2.30 uur ’s nachts telefonisch aan de Sipo gemeld.
Feberwee.

Voorn.NaamGeb:AdresNr.Arres.Bijz.
1IzaakLeeuw de11-03-1889Stationsstr.3
2NathanSchwarz16-03-1904Stationsstr63
3MarcusLeeuw de29-01-1916Spoorstr.33
4DavidSchielaar16-08-1883Spoorstr.36
5MauritsMenco12-07-1894Spoorstr.51
6Isaak A.Schielaar24-02-1915Spoorstr.36
7SamuelHamme31-03-1894Molenpad 1aOvl.
8SchwarzSally23-02-1908Molenpad6
9LiebmanBlom17-08-1913Wooldstr63
10JosephNihom11-10-1922Molenpad4
11HeimanMogendorff04-06-1894Weurden57
12Louis B.Bouwman03-07-1909Weurden66
13Marcus J.Leeuw de15-05-1883Kreijlstr23
14HarriMenco13-05-1896Hilbel.pad4
15MeijerPhilips24-03-1898Ratum.str21
16Aron D.Gelder van19-02-1898Ratum.str3
17HartogMeijler07-06-1912Goudv.str.6
18SallyMeijler26-09-1908Goudv.str.6
19BenjaminPhilips24-11-1893Goudv.str8
20Leo A.Meijers04-02-1912H.Mulierw54
21SimonGelder van11-01-1912Wilhel.str13a
22PhilipSchwarz09-10-1902Julianastr1
23HenryPhilips08-12-1915Gasthuisstr102
24Bernard N.Menko21-02-1910Tuuntestr5
25Mozes J.Klaveren v.07-12-1902Spoorstr.28?
26BenedictusHamburger20-12-1900Misterweg88
27JosefGans26-04-1903Misterweg51
28Alexander E.Gans24-05-1897Misterstr95
29Rudolf M.Leeuw de08-05-1917Misterstr90
30EmanuelGroenheim26-04-1905Misterstr57
31HarsSchaap06-09-1885Misterstr57
32Saul A.Braunhut29-07-1910Misterstr3
33JosefWolfstein29-02-1904Ratum.str

Van deze lijst werd echter niemand gearresteerd.
Wel werden er 6 anderen opgepakt bij de razzia van 8 oktober 1941

Voorn.NaamGeb:AdresNr.Verm.
1HarrieGans01-11-1906Stationsstr625-10-1941
2Aron A.Gelder van10-06-1899Meddosestr302-12-1941
3SiegfriedHamburger23-07-1903Meddosestr302-11-1941
4HeimanPhilips28-10-1884Meddosestr3814-10-1941
5DavidSchwarz20-09-1899Molenpad228-10-1941
6PhilipSlager20-09-1894Meddosestr2913-10-1941



Op 8 en 9 oktober 1941 werden bij de razzia in de Achterhoek, Arnhem en Apeldoorn 72 mannen gearresteerd en gedeporteerd. Allen stierven binnen enkele maanden in Mauthausen.

Op 13 en 14 september 1941 was een razzia geweest in de Twentse plaatsen Enschede, Hengelo, Borne, Almelo, Delden, Goor, Haaksbergen, Denekamp en Oldenzaal, waar uiteindelijk in totaal 105 Joodse mannen per trein naar Mauthausen werden gedeporteerd. In januari 1942 werd de laatste van deze groep vermoord. 

Lees verder

De NEGEN gefusilleerde Verzetshelden

In bewerking

Henk Baarschers

Geb:
Ovl:
Echtgenote:
Ouders:

Hendrik Bannink

Geb:
Ovl:
Echtgenote:
Ouders:

Henk Beernink

Geb:
Ovl:
Echtgenote
Ouders:

Pieter Brittijn

Geb:
Ovl:
Echtgenote:
Ouders:

Jan Droppers

Geb:
Ovl:
Echtgenote:
Ouders:

Kees kappers

Geb:
Ovl:
Echtgenote:
Ouders:

Wim Koenen

Geb:
Ovl:
Echtgenote:
Ouders:

Hendrik Mom

Geb:
Ovl:
Echtgenote:
Ouders:

Gerrit Prinsen

Geb:
Ovl:
Echtgenote:
Ouders:

Lees verder

Overlevenden

NaamVoorn.Geb.plaatsGeb.Ovl.Echtgen.Voorn.Geb.Ovl.
1BahrWillyTrippelsd.18-02-191230-09-1982
2Blom-GansHenrietteW’wijk188014-06-1976BlomWillem18861942
3BlomFredericaW’wijk12-06-1909Schönfeld
4BlomDavidW’wijk01-09-191229-05-1991
5BlomLeoW’wijk07-08-1913
6BlomChrisjeW’wijk12-05-1915
7BlomCarelW’wijk08-01-1918
8Blom BetsijW’wijk16-07-191922-01-2006Stallinger
9BlomDeboraW’wíjk03-02-1921
10BlomBenjaminW’wijk19-03-1925
11BouwmanJozephVianen22-10-187807-09-1947MencoJetken18761962
12.Bouman-MencoJetkenW’wijk12-01-187603-03-1962BouwmanJozeph18781947
13BouwmanLouisW’wijk03-07-190920-40-1993
14Bouwman-FrankSelma26-01-192210-03-2015BouwmanAbraham19201945
15Bouwman-Rosenb.Edith06-04-191726-06-1993BouwmanLouis19091993
16BraunhutSaulKety (P)29-07-191021-05-1962Braunhut-BergEva19011943
17Dam vanRozaW’wijk09-08-191103-02-1992LeviticusHenri 19121943
18ElzasHermanW’wijk12-11-187722-07-1949VogelsteinSara18821982
19Elzas-VogelsteinSaraLage 31-03-18821982ElzasHerman18771949
20 ElzasJuliusW’wijk08-02-190714-04-1996LevisonDina19101996
21Elzas-LevisonDinaZutphen14-05-191028-05-1996ElzasJulius19071996
22Fränkel HermannWenen15-02-1925
23GansAmaliaW’wijk06-04-188507-05-1979BlomLouis18811959
24Gelder vanAron DavidAalten19-02-189817-12-1979WeilerSientje19021975
25Gelder van-WeilerSientjeW’wijk18-02-1902 17-01-1975Gelder vanAron David18981979
26Gelder vanEngelinaW’wijk05-02-1929
27Gelder vanJoseph B.W’wijk
28Gelder van-SternHeleneSchmall.07-10-1901 18-03-1991Gelder vanAron Alex.18991941
29Gelder vanAli JennyW’wijk05-10-1927 05-01-1995JakobsManfred19242005
30Gelder vanHerminaW’wijk03-09-1938
31Gelder vanHerman S.W’wijk03-01-1941
32Gelder van SimonVisschraperClara19121945
33HamburgerDavidMeppen 16-04-1885 26-09-1958StoppelmanRöschen
34HamburgerPetronellaNijkerk28-01-1906 22-01-1953Baren vanBenedictus19001944
35HarpmanHermanA’dam25-11-1898 07-12-1947MengerinkJohanna19001979
36HemelrijkMinaWwíjk24-07-1886 10-01-1965
37HemelrijkJacobW’wijk14-04-1888 10-02-1973Jong deDirkje18871985
38HemelrijkAmaliaW’wijk01-06-1889 ?? -08-1986CohenSimon18881943
39HemelrijkMartaW’wijk26-03-1891 ?? -??- 1981Jong deRienk18891955
40HemelrijkDinaW’wijk07-11-1895 20-05-1985VosHartog18971943
41Hes-NihomSara KellyW’wijk04-04-1910 31-01-1973HesLevi Abrah.19061992
42HeijmansJosep S.W’wijk19-04-1885 29-03-1965GroenheimJetta18881976
43Heijmans- Groenh.JettaZutphen07-03-188827-07-1976HeijmansJoseph18851965
44HeijmansJacob MeijerW’wijk08-07-1887 06-01-1977GroenheimWilhelmina18911958
45Landau- PhilipsPaulaVreden13-04-1912 12-01-1994LandauErnst Eduard19041968
46LandauLouisAalten09-08-1936 11-04-2016
47Leeuw deIsaakW’wijk11-03-1889 04-10-1966Leeuw de-SpierSophia18971942
48Leeuw deJohannaW’wijk04-04-1932ReissJim
49Leeuw deSienaW’wijk02-03-1922 15-05-2013de HondSalomon19221988
50Leeuw deRachelW’wijk19-01-1918 01-11-2015AkkerHartog19151972
51Leeuw de AbrahamW’wijk16-10-1885 1980HoekGesina1891
52Leeuw de Theodora
53Leeuw de JosefW’wijk19-07-1917
54Leeuw de Elieze GretaW’wijk09-11-1918
55Leeuw de JosephW’wijk13-04-1913 05-05-2001BenningaKaatje19091988
56Leeuw de MaxUtrecht25-08-1936 18-05-2009
57Leeuw de Marcus (Max)W’wijk29-01-1916 06-08-1994WolfRozette19192016
58Leeuw de SophiaW’wijk24-09-1910 21-08-2000Dijk vanSamuel18961980
59Leeuw de-PHelenaBathmen23-09-1919 04-06-2018Leeuw de Hartog19141943
60Maas-KropveldBertaW’wijk 23-02-189504-04-1989KropveldAron18961960
61Menco-v.Geld.Sophia 29-09-1904MencoLeonardus18961943
62MencoBerthaW’wijk1929Dormits
63Menco-St.HildeSchmallb.01-06-190416-05-1975MencoHarry18961945
64MencoHerman W’wijk17-09-192524-12-2002BrommetFrieda19252019
65MeijlerHartogW’wijk07-06-191224-11-1983GossinkEverdina1916
66MeijlerHelenaW’wijk10-03-191123-02-1952
67MeijlerSophiaW’wijk19-12-190610-08-1998LeeserMax19031979
68MeijlerEmmaW’wijk08-03-191929-10-1988BaasDolf
69Nihom-SternJohannaSchmallb.22-07-189801-04-1954NihomKarel19001940
70NihomMichaelW’wijk15-12-192403-04-2015Prüfer Friederike 19242011
71NihomHarryW’wijk05-10-1927SluyserMarijke1934
72PhilipsPaulineW’wijk01-02-1922DupontAbraham19171977
73Philips-BrestNaatje30-05-1890PhilipsHeijman18841941
74PhilipsKittyW’wijk26-12-192123-03-1945
75PoppersMozesW’wijk04-05-190607-12-1986PrinsBetty19001992
76Poppers-P.BettyAlkmaar19-10-190002-09-1992PoppersMozes19061986
77 SchwarzSallyW’wijk23-02-190803-07-1995WindmullerBetty19121999
78Schwarz-W.BettyW’wijk30-01-191211-10-1999SchwarzSally19081995
79SchwarzRiaW’wijkCorranMaurice
80Schwarz-NJetje993Arnhem09-04-190228-11-1974SchwarzDavid18991941
81SchwarzHelena1W’wijk04-09-192623-01-2007ZendijkSallo19212013
82SonnSallyWacht.12-10-190612-12-1973WindmullerMartha19071992
83Sonn-WindMarthaW’wijk02-11-190719-09-1992SonnSally19061973
84SteinUllaW’wijk15-10-193415-12-2014
85WertheimJoelHeijmansSelma18911943
86WeijelAbrahamAalten27-08-190830-03-1987DwingerJohanna19092006
87Weijel-DwinJohannaL’warden16-06-190908-01-2006WeijelAbraham19081987
88WeijelJosephW’wijk15-05-1932WolfRuth1941
89WeijelKarelW’wijk30-08-1935ReensJudith1941
90Wolf SaraWisch05-07-187921-03-1956Vos deJannis18641929
91WolfErnstVreden03-05-190603-02-1996
92Elzas-Vas D.RonettaW’wijk23-12-188219-12-1953Vas DiazJacob18781928
93Elzas-CohenSelinaW’wijk04-08-187511-05-1947CohenPhillipus18671935
94Elzas-EngersDilliaW’wijk09-04-188530-03-1963EngersSimson18871968
Lees verder

Joodse vluchtelingen/slachtoffers

NaamVoorn.LftGek.Vertr.Verm.
1Cleeff vanSiegfried37193?19411944
2Cleeff van-Eppingh.Anne38193419411943
3Cleeff van Hans419411943
4Eppinghausen-Rosenth.Berta621934????????
5GoldschmidtMax691936?1943
6Goldschmidt-MarxClara711936?1943
7GoldschmidtLeo 4019361943
8GoldschmidtAugusta4119361943
9GoldschmidtMargot1019361943
10GumpertElieser6719361945
11GumpertGertrud4219361945
12GumpertErnst2519361945
13HamburgerSamuel7419401943
14Hamburger-Schl.Berta6919401943
15HamburgerSiegfried3819331941
16HamburgerCato3119391943
17HandgriffKurt2119401945
18HeideHugo6219381943
19Heide-Eppingh.Johanna6319381943
20HumbergWilhelm4919331944
21Humberg-MenkoRosetta3519331943
22HumbergMargot1419331943
23HumbergVera1019331943
24HumbergJacob81943
25Jong deHerbert2019381944
26Keller-WeilJohanna6119391943
27KlejmanJakobine2019401942
28MaasWolfgang2419361945
29Meijer-RomannFrieda3319361942
30MosesHermann6519391943
31NathanIsaak7119391943
32Nathan-LoebHenriette6219391943
33NeumannLotti221940????
34Philip-Frankenb.Lore Gerta2819391943
35RomannPaul3119381944
36Romann-v.d.H.Rosi351942
37Romann-HonySelma561942
38RosenbaumAmalia761943
39Rosenthal-GelderHenriette4619381942
40RosenthalGerda2019381942
41RosenthalHildegard1619381942
42RosentahlHelmut619381942
43SchafheimerJulius40193719401942
44Simons-CahnBertha711942
45SternSally3519331945
46Stern-HeideDina3319331943
47SternIrene21943
48Stern-HomyKarolina851943
49VoosSibllia611942
50Wertheim-HeijmSelma521943
51WertheimMarga141943
52WolfAlbert 4919351945
53Wolf-NathanGrete4119351944
54WolfJulius1819351945
55WolfSimon1419351944
Lees verder

Joodse vluchtelingen in de krant

Comité voor hulp aan Joodsche vluchtelingen

1933: Comité:
A.de Leeuw Jzn, voorzitter
D.Schielaar, secretaris
M.S.Kan, Penningmeester
Jac.Menco
I. Hemelrijk
K.Nihom
A.van Gelder

Weldadigheidsavond ten bate der Joodsche vluchtelingen

Nieuw Israelietisch Weekblad, 16-11-1934

Zondagavond werd onder buitengewone belangstelling van de zijde van het opgekomen publiek in Excelsior een feestavond gehouden ten bate van bovenstaand doel. Binnen veertien dagen waren alle voorbereidselen getroffen om het werk van het Amsterdamsche steuncomité voor Joodsche vluchtelingen financieel te kunnen steunen. Zoowel het niet-Joodsche als het Joodsche publiek van Winterswijk en vele fabrikanten van elders hadden in elke mogelijke vorm consumptie-artikelen en kunstvoorwerpen vrijgevig geschonken, om het plaatselijk comité alhier gelegenheid te geven met de minste onkosten een maximum ontvangst te bereiken. In het bijzonder memoreeren wij dat het strijkje Schepel belangloos voor muziek zorgde. Met dankbaarheid gewaagden dan ook de voorz., de heer A. de Leeuw, en de eerw.heer Schielaar in hun toespraken van deze daden van mildheid ten bate van hen, die door een regime, dat nu juist niet bijzonder de instemming der wereld oogst, gedwongen waren, vaak met achterlating hunner bezittingen, een goed heenkomen te zoeken. De traditie getrouw, heeft onze regeering voor dezen, zooals dit geschiedde in de 16e en 17e eeuw voor réfugiés van een niet-gedulde godsdienst, haar poorten geopend om hier vrij te kunnen ademen.
Deze berooiden te helpen, was een vanzelfsprekende gedachte, en zoo dit feest, dat onder zang, dans en voordrachten tot laat in den nacht werd voortgezet, deze gedachte in de daad omgezet.
Vele dames en heeren droegen elk op haar of zijn wijze tot het succes ervan bij, zoodat een belangrijk bedrag aan het Steunfonds te Amsterdam kan worden afgedragen.

Aan het slot sprak de heer J. Menco een warm woord van dank tot de aanwezigen, in het bijzonder tot alle medewerkenden en bracht hulde aan ons Vorstenhuis en onze Regeering, die met alle kracht het hunne doen, om een der hoofdgedachten van waren godsdienstzin, verdraagzaamheid, op Neerlands bodem te handhaven. (Wintersw. Crt.).

Joodsche vluchtelingen aan de grens

Het Vaderland, 19-11-1938

Naar wij in Het Volk (s.d.) lezen, bevonden zich Donderdag veertien joodsche vluchtelingen op het station te Winterswijk. Douane en marechaussee hadden order gekregen dat niemand mocht passeeren, behalve in zeer dringende gevallen een paar kinderen.
Toen de vluchtelingen hoorden dat zij zouden worden teruggestuurd, smeekten zij de ambtenaren hen dood te schieten, opdat hun een nieuwe marteling zou worden bespaard.
De ambtenaren belden Den Haag op, maar zonder resultaat. De wanhoop onder de vluchtelingen steeg. Het oogenblik. waarop de trein, waarmee zij terug zouden moeten gaan, naderde. Tenslotte deden de ambtenaren nog een poging in Den Haag en ditmaal met succes.
Bij wjjze van uitzondering mochten de vluchtelingen voorloopig blijven.
Er bevinden zich thans dertig vluchtelingen te Winterswijk, die onder de hoede van de Israelietische gemeente zijn geplaatst

Comité voor hulp aan Joodsche vluchtelingen

november 1938:
Voorlopig Comité :
Pastoor J.B.J.Kaeter, Ds.A.G.Kloots, Ds.C.C.de Maar, Ds.J.W.Roobol, Pastoor A.M.J.Vink, Ds.A.Wartena, Ds.F.C.Zwaal

Een milde gift

Graafschapbode,23-11-1938

Door de ‘N.V. Kon. Tricot fabriek alhier is f 1000 geschonken voor de ondersteuning van Joodsche vluchtelingen.
Ook heeft genoemde Tricotfabrick gratis onderkleeding toegezegd aan de vluchtelingen, die in Winterswijk zijn ondergebracht.
Van genoemde f 1000 komt de helft ter beschikking van het plaatselijk comité, terwijl de andere helft wordt gestort in het Prof.Cohen-fonds.

Vergadering Joodsche vluchtelingen-comité

Graafschapbode,25-11-1938

De vergadering, welke Donderdagavond in de „De Eendracht” door het voorloopig comité was belegd, werd geleid door Ds. A.Wartena.
Als predikant van de grootste Gemeente was hem verzocht den avond te leiden en hij deed dit gaarne. Zijn beide collega’s, Ds.Roobol en Ds. Kloots, die er beide mee instemmen, konden ambtshalve niet aanwezigzijn.
Het doel van deze vergadering was niet om te spreken van de vreeselijke dingen, waarmede het hart vervuld is, maar uit menschenlievende overweging is ze belegd. Het is de vraag die gesteld werd, hoe kunnen wij deze menschen helpen die door deze catostrofe getroffen zijn. En daarom wil spr.direct overgaan tot de bespreking van de maatregelen die genomen zullen worden voor die menschen die komen, zullen komen en kunnen komen, De weg leidt nog eenigszins in het duister en daarom stelde spr. niet voor de vraag, wat er in het Vaderland gedaan wordt.
Van verschillende kanten is er reeds georganiseerd om gelden bijeen te brengen voor die menschen, die hier reeds zijn of voor die nog in grootere getale zullen komen. Zij zullen doortrekken om zich te vestigen in streken waar ze weer rust vinden.
Spr. kan zich heelemaal aansluiten bij de actie die georganiseerd is door de Jeugdvereenigingen om op 3 Dec. een groote collecte te houden in het geheele land. Nu wordt aan het plaatselijk comité voorgelegd de organisatie, hoe gedaan moet worden. Het Bestuur moet nu weer een comité vormen, die samen alles regelen. Spr.acht het zeer noodzakelijk, dat deze collecte gehouden wordt en doet daarvoor een beroep op de Jeugdorganisaties die aanwezig zijn. ‘

Ds. C.C. de Maar deelde, hierna mede, dat namens het Instituut van Jeugdleiders, die het initiatief hebben genomen met de Prot., Chr., R.K. en Joodsche commissie, met aanbeveling van de Regeering een beroep op allen wordt gedaan. De heer Wieringa stelde voor op deze vergadering een comité te vormen dat aan de Jeugdvereenigingen verzocht het werk ter hand te nemen en daarbij een hoofdcomité te vormen voor de controle dat boven de Jeugdcommissies staat.
Het comité van aanbeveling werd hierna samengesteld, waarvoor als eere-voorz. werd benoemd de heer Burg. J. Kneppelhout, verder Kapelaan Van Beek, Ds. A. G. Kloots, Ds. C. C. de Maar, Ds. J. W. Roobol, Pastoor A. M. J. Vink, Ds. Wartena en Ds. P. C. Zwaal.
De Commissie van Actie en Controle, dat zich verder met de Jeugdvereenigingen in verbinding stelt, werd samengesteld uit de heeren Stegeman, Ritsema, Nuys, Wiltey, Rietberg, Bekker en Kluppels. Deze commissie zal een vergadering op Maandag a.s. uitschrijven met de vertegenwoordigers uit de buurtvereenigingen. Hiervoor werden als vertegenwoordigers genoemd de heeren Nijveld voor Meddo, J. Tenkink voor Woold, Joh. Venink voor Kotten, W. A. Hofs voor Ratum, G.Kruiselbrink voor Corle, H. C. J. Rooscn voor Miste, H. J. ten Hagen voor Huppel, P. W. Schotz voor Henxel en Z. G. v. Eerden voor Brinkheurne.
Vervolgens werd uitvoerig besproken de huisvesting van de vluchtelingen om de stroom van menschen in verschilende localiteiten onderdak te verschaffen en waarvoor verzorging moet zijn. Op deze vergadering werd daarvoor, behoudens toestemming, voor aangewezen het oude Gasthuis en Postkantoor, hetwelk zoo noodig nog aangevuld kan worden met de Hermans Hoeve, waarvoor het comité zich dan ook in verbinding moet stellen met het Roode Kuis ter beoordeeling van de hygiëne, enz.

Dit comité huisvesting werd gevormd door de dames: Kneppelhout, Ter Haar, Phiel, Commandeur, Brittijn, Menco, Nortmeier en de heeren Brittijn, Ph. Grimmelt en de dir.van sociale zaken, die ambtshalve hieraan zal worden toegevoegd.
Het comité zal zich nu verder met het Nat.Com. in verbinding stellen.

JOODSCHE VLUCHTELINGEN AANGEHOUDEN.

Tubantia,06-12-1938

Heden zijn hier acht Joodsche vluchtelingen aangehouden, die over een z.g. smokkelpaadje over de grens waren gekomen. In den Haag is de vereischte vergunning aangevraagd voor een tijdelijk verblijf in ons land. De vluchtelingen zeiden uit een concentratiekamp in vrijheid te zijn gesteld.
De laatste dagen is er een 15-tal, dat niet toegelaten kon worden, naar Duitschland teruggewezen.

Joodsche vluchtelingen

De Tijd, 11-03-1939

Vrijdagmiddag arriveerde te Winterswijk met den Duitschen trein van 16.57 een 40-tal Joodsche vluchtelingen, meest jongemannen. Ze waren Donderdagavond uit een concentratiekamp bij Berlijn vrijgelaten en waren nu op doorreis naar Engeland.
Na visitatie begaven zij zich naar de wachtkamer, waar het Joodsche Vluchtelingencomité hun brood met koffie aanbood.
Met den trein van 17.59 vertrok het gezelschap naar Hoek van Holland.


Lees verder

Overleefd

In bewerking

1.Bahr, Willy Leo

Geb:18-02-1912 Trippelsdorf
Ovl:30-09-1982 Amsterdam
Echtgenote: 16-09-1942 A’dam:Elsa Margaretha (Els) Vischschraper (17-05-1918 A’dam-06-04-1999 A’dam)

30 november 1945

2.Blom-Gans, Henriëtte

Geb:1880 Winterswijk
Ovl.14-06-1976 New York
Echtgenoot: 14-09-1908 W’wijk: Willem Blom (30-09-1886 Uithoorn-24-05-1942 Buchenwald)
Ouders: David Gans (1847-1934) en Frederika (Fratschen) Schwartz (1852-1914)

1939 met vijf kinderen geemigreerd naar de USA
(David,Crisje Esther, Betsy, Debora en Benjamin)
Drie kinderen overleefden in Europa: Frederica, Liebman (Leo) en Karel.

‘Willem Blom zag dat het niet goed was’


Willem Blom was slager en doordat hij met Henriette Gans trouwde kon hij de slagerij van zijn schoonvader D.A.Gans overnemen. Een florerende slagerij, die zijn clientele over heel Nederland had. Maar Willem had niet alle tijd voor zijn slagerij, want hij en Henriette kregen maar liefst tien kinderen. Twee daarvan overleden echter al op jonge leeftijd. Willem was ook politiek bewogen en socialistisch ingesteld. De Winterswijkse burgers, maar ook de Winterswijkse Joodse gemeenschap deed hij eens ontsteld staan, door twee poppen in de etalage van zijn slagerij te plaatsen: 1 bijna naakt en 1 gekleed in bont. Willem wilde een rechtvaardige samenleving. In 1936 durfde hij het zelfs nog door nazi-Duitsland te reizen en zijn licht op te doen van het Stalinisme in Rusland. Willem zag dat het allemaal fout was en werd en zal daarbij zeker aan zijn prachtig, grote joodse gezin hebben gedacht.

‘Henriette, als jij nu eens de benen neemt naar Amerika met 5 kinderen en ik de andere 3 waarschuw voor het gevaar en de mogelijkheden’
Zo gezegd, zo gedaan’Henriette vertrekt in 1939 met David, Crisje Esther, Betsy, Debora en Benjamin naar Amerika.
Frederica werkt in Amsterdam als verpleegster en Leo en Carel blijven in eerste instantie in Winterswijk.
Maar na 1940 gaat het snel fout. Willem blijft zijn slagerij ‘trouw’, maar Leo en Carel vluchten via vluchtelingenkampen naar Frankrijk en later Zwitserland. Ook Frederica wordt de grond onder haar voeten te heet en besluit ook richting Zwitserland te vluchten, maar door ziekte weet zij niet verder te komen dan Frankrijk, maar met hulp van een Hongaar, haar latere echtgenoot weet ze uit de handen van de nazi’s te blijven.

Voor Willem zelf liep het slecht af. Hij werd op 10 januari 1942 in Winterswijk gearresteerd en 24 april 1942 op transport gezet naar Buchenwald, waar hij op 24 mei 1942 overleed.

3.Blom, Frederica Chrisje Clara (Schönfeld)

Geb: 12-06-1909 Winterswijk
Ovl:
Echtgenoot:
Ouders: Willem Blom (1886-1942) en Henriëtte Blom-Gans (1880-1976)
Verpleegster
Gevlucht naar Frankrijk

4.Blom, David

Geb: 01-09-1912 Winterswijk
Ovl: 29-05-1991 USA
Echtgenote:
Ouders: Willem Blom (1886-1942) en Henriëtte Blom-Gans (1880-1976)
Slager
Gevlucht naar U.S.A

5.Blom, Leo (Lipman) (Leibman)

Geb:17-08-1913 Winterswijk
Ovl:
Echtgenote:
Ouders: Willem Blom (1886-1942) en Henriëtte Blom-Gans (1880-1976)
Slager
Gevlucht Zwitserse grens

6.Blom, Chrisje Esther

Geb: 12-05-1915 Winterswijk
Ovl:
Echtgenoot:
Ouders: Willem Blom (1886-1942) en Henriëtte Blom-Gans (1880-1976)
Gevlucht naar U.S.A

7.Blom, Carel

Geb:08-01-1918 Winterswijk
Ovl:
Echtgenote:
Ouders: Willem Blom (1886-1942) en Henriëtte Blom-Gans (1880-1976)
Gevlucht Zwitserse grens

8.Blom, Betsij (Stallinger)

Geb:16-07-1919 Winterswijk
Ovl: 22-01-2006 San Francisco, California 94124, USA
Echtgenoot: Stallinger
Ouders: Willem Blom (1886-1942) en Henriëtte Blom-Gans (1880-1976)
Gevlucht naar U.S.A

9.Blom, Debora (Debby)

Geb:03(4)-02-1921 Winterswijk
Ovl:
510 Ocean Avenue, New York, Kings, New York (1940)
Echtgenoot:
Ouders: Willem Blom (1886-1942) en Henriëtte Blom-Gans (1880-1976)
Gevlucht naar U.S.A.

10.Blom, Benjamin (Bennie)

Geb:19-03-1925 Winterswijk
Ovl:
Echtgenote:
Ouders: Willem Blom (1886-1942) en Henriëtte Blom-Gans (1880-1976)
Gevlucht Zwitserse grens

11.Bouwman, Jozeph

Geb:22-10-1878 Vianen
Ovl: 07-09-1947 Winterswijk
Echtgenote: 15-09-1908 W’wijk: Jetken Menco
Weurden 66
Ouders: Louis Bouwman en Esther Maris
Ondergedoken
Terugkeer 23-06-1945 W.wijk

12.Bouwman-Menco, Jetken

Geb:12-01-1876 Winterswijk
Ovl.03-03-1962 Rotterdam
Echtgenoot: 15-09-1908 W’wijk: Jozeph Menco
Weurden 66
Ouders: Nathan Menco en Helena Strauss
Ondergedoken
Terugkeer 23-06-1945 W.wijk

1951

13.Bouwman, Louis Bernardus

Geb:03-07-1909 Winterswijk
Ovl.: 20-04-1993 Rotterdam
Echtgenote: Edith Bouwman-Rosenbaum (06-03-1917 Wesel-26-04-1993 Winterswijk)
Ouders: Jozeph Bouwman en Jetken Bouwman- Menco
Ondergedoken
Terugkeer 23-06-1945 W.wijk

14.Selma Bouwman-Frank (Zwaaf)

Geb:26-01-1922
Ovl:10-03-2015 Amersfoort
Echtgenoot: 29-07-1942:Abraham Bouwman (20-02-1920 W’wijk-21-02-1945- Midden Europa)
Ouders:

15.Braunhut, Saul

Geb:29-07-1910 Kety (Polen)
Ovl.21 mei 1962 Madrid

Saul Braunhut (30jr.-1940) had sinds 1936 een klein kruidenierswinkeltje naast Wevers, Misterstraat 3.Daar woonde hij samen met zijn vrouw Eva (39). Zij kregen 2 zoons, Matisjahu (1936) en Abraham (1938)In 1941 moesten zij de winkel sluiten en gingen wonen bij de Fam.Fuldauer aan de Vredenseweg. 10 april 1943 was er een grote razzia door de S.D. en 20 Joodse inwoners werden gelijktijdig opgepakt, waaronder de fam.Braunhut. 2 juli 1943 worden mevrouw Braunhut en haar beide zoontjes van 7 en 5 vermoord in Sobibor. Wonder boven wonder weet Saul de kampen te overleven en komt op 23 juni 1945 terug in de Misterstraat 3. Mevr. Wevers, eerste echtgenote van Tobias leeft nog steeds en en dochter Saskia, waar ik contact mee heb, stuurt mij het volgende vanmorgen op: Saul had een winkeltje met kaas en melk naast ons, toen Misterstraat 3. De woning was aan de achterkant. Na de oorlog, ongeveer juni 1945, kwam Saul terug uit een concentratiekamp, maar helaas zonder vrouw en twee zoons. Zijn woning was bewoond. Mijn grootmoeder, Jo Wevers-Breekveldt [1887-1969] heeft hem opgevangen en voor twee weken een bed gegeven in een badkamer – boven de winkel Misterstraat 1. Oma zorgde ervoor, dat Sam weer in het huis kon en opnieuw starten met zijn winkeltje. Het lukte niet erg; melkproducten waren vlak na 1945 moeilijk verkrijgbaar. Saul deed onderzoek naar overgebleven familie en vond zijn nicht Bertha. Om met haar te trouwen had hij toestemming nodig van de koningin. Na ongeveer een half jaar vertrokken ze naar Israel.Mijn vader Tobias [1919-1994] werd in 1942 opgepakt in Den Haag en te werk gesteld in Hamburg bij Optiek Ruhnke. Daar ontmoette hij mijn moeder, Ruth Tenne [1924- ]. Zij kwamen in mei 1945 met baby Joyce naar Winterswijk en kregen een kamertje zonder daglicht, achter de winkel. Een paar weken later kwam Saul. Mijn duitse moeder verwachtte op zijn minst een hatelijke blik van Saul in haar richting, gezien zijn ervaringen. Nooit ! Geen lelijk woord – steeds vriendelijk en beleefd. Zo geweldig mooi en wonderbaarlijk vindt ze dat tot op vandaag [9 februari 2020].

16.Dam van, Roza Henriette (Roosje)

Geb:09-08-1911 Winterswijk
Ovl.03-02-1992 Amsterdam
Echtgenoot (30-07-1942) Henri Leviticus (1912 – 31-01-1943)
Tweede echtgenoot Herman Trompetter
Ouders: Aron van Dam (1881-1942) en Johanna van Dam-Leviticus (1885-1942)

Roza van Dam
Roza van Dam werd op 29 augustus 1911 geboren in Winterswijk.
Haar vader, ons allemaal bekend, was Aron van Dam, gemeenteraadslid sinds 1919 en wethouder 1931-1939.
Roza had een oudere broer, jawel, Max, de kunstschilder, geboren 1910 Winterswijk en een jongere zus Henrietta, geboren 1921 Winterswijk.
Max vertrekt al in 1929 uit Winterswijk naar Amsterdam om daar zijn leven te zoeken in de wereld van het kunstschilderen.
Ook Roza van Dam, dan 29 jaar, heeft Winterswijk al verlaten.

De oorlog begint

Als de oorlog begint in 1940 vluchten ook haar ouders, Aron,zijn vrouw Johanna en zusje Henrietta in juni 1940 naar Amsterdam, in de hoop daar makkelijker onder te kunnen duiken.
Een kort briefje naar de gemeente,waarbij hij zijn raadslidmaatschap opzegt in juni en een ‘bedankje’ in de raadsvergadering augustus 1940 herinneren dan nog aan zijn 21-jarige raadslidmaatschap.
De familie van Dam is vertrokken.

De verschrikkelijke jaren gaan beginnen.

Roza heeft in Dordrecht Henri Leviticus (29 jaar) leren kennen en zij, ook al zijn het de angstige jaren verloofd zich met hem in juni 1942. Een maand later, 30 juli 1942 zijn ze getrouwd en wonen bij Henri’s ouders in te Dordrecht.
Haar ouders, Aron en Johanna zullen nog getuige, al dan niet in aanwezigheid, geweest zijn van het huwelijk, maar haar broer Max is inmiddels gevlucht richting Zwitserland.
Haar jongere zusje is een paar dagen ervoor op 18 juli al naar Westerbork getransporteerd en zonder dat de familie het geweten zal hebben, vermoord op 21 juli 1942 in Auschwitz.
Maar nog maar net na 1 maand huwelijk van Roza en Henri gaat alles afschuwelijk fout. 11 september worden Roza’s ouders, Aron en Johanna getransporteerd naar Westerbork en drie dagen later zijn ze zelf aan de beurt in Dordrecht. Henri’s ouders en Henri worden op 17 september gearresteerd. En Roza?

Roza ligt op dat moment net in het ziekenhuis met een blindedarmontsteking.Iedereen weg. Echtgenoot weg, ouders weg, zus weg, broer Max, waar is hij?, schoonouders weg. Niemand meer over…………alleen in het ziekenhuis.

Alleen in het ziekenhuis?

Nee, naast dat je aan het genezen bent van de blindedarmontsteking krijgt je er tevens te horen dat je zwanger bent. En met niemand kun je deze blijdschap meer delen, zelfs je man niet.
Maar de Duitse bezetter heeft het ook met Roza niet goed voor, alleen uitstel, geen afstel.
Op vrijdag 23 oktober 1942 wordt ook Roza gearresteerd en getransporteerd naar de Hollandse schouwburg in Amsterdam voor deportatie naar Westerbork. Maar daar verschijnt het verzet.
Met behulp van hen weet Roza, hoogzwanger, te vluchten via de daken van de schouwburg en het verzet helpt haar aan een onderduikadres.
Daar verblijft ze dan in eenzaamheid, hoogzwanger en niet wetende dat haar echtgenoot, zus, ouders en schoonouders dan al zijn vermoord in Auschwitz.

Derde etage

9 mei 1943 is de ‘blijde’ dag. Ergens in onderduik op de derde etage wordt Hanneke geboren. Je krijgt een baby, maar kunt de blijdschap met niemand delen. Sterker nog.
De razzia’s nemen schrikbarend toe in die tijd en al na zes weken moeten Roza en de baby, om enigszins overlevingskans te behouden, zich scheiden. Hanneke wordt ondergebracht bij de familie Schieveen te Amersfoort en Roza verblijft met behulp van het verzet vanaf die periode op verschillende onderduikadressen. Niemand meer over
Iedereen weg, je man, je ouders, je broer Max, die inmiddels ook vermoord is in Sobibor, je zus Henrietta, je schoonouders en ook je baby Hanneke heeft je nu moeten verlaten. ‘Alleen ben je nog op de wereld’

De bevrijding

Als dan eindelijk de bevrijding daar is, wordt je weer verenigd met je inmiddels 2-jarige dochtertje, wie moeite heeft om je als mama te zien, aangezien ze al een ‘mama en papa’ heeft. Dit heeft, hoe zwaar het ook is, enige tijd nodig. Samen vestigen Roza en Hanneke zich in Dordrecht en Hanneke kijkt vaak uit het raam, in de hoop, naar de verhalen welke zijn als peuter opgenomen heeft, dat eerdaags een papa terug komt. Maar uiteraard tevergeefs.

In de lagere schooltijd van Hanneke verhuizen ze naar Amsterdam, waar Roza, Heiman Trompetter leert kennen waar zij in 1951 mee trouwde en ook Hanneke nu weer een ‘vader’ heeft. Hanneke zelf ging in 1960 studeren aan de universiteit van Amsterdam en leerde daar haar latere echtgenoot Ed Bonnewit kennen, waar zij in 1963 mee trouwde en in 1966 emigreerde naar Amerika.Daar wonen ze nog steeds, drie kinderen rijk en zes kleinkinderen.

Roza van Dam (80) zelf is overleden 3 februari 1992 te Amsterdam, geboren 09 augustus 1911 in Winterswijk.

17.Elzas, Herman Leendert

Geb: 12-11-1877 Winterswijk
Ovl: 22-07-1949 Utrecht
Echtgenote: Sarah Elzas Vogelstein (1882-1982)
Ouders: Jacob Elzas (1850-1920) en Sophia Serphos (1848-1893)

15 april 1945, Ons Volk

18.Elzas-Vogelstein, Sarah

Geb: 31-03-1882 Lage (Dld)
Ovl:1982
Echtgenoot: Herman Leendert Elzas (1877-1949)
Ouders:

19.Elzas, Julius

Geb:08-02-1907 Winterswijk
Ovl:14-04-1996 Jerusalem
Echtgenote: 23-07-1934 Utrecht:Dina Levison (14-05-1910 – 28-05-1996)
Ouders:Herman Elzas en Sarah Vogelstein
Ondergedoken bij Nederlandse christenen.
Ridder in de Orde van Oranje Nassau

Elzas,Ronetta (Vaz Dias)

Geb:23-12-1882 Winterswijk
Ovl:19-12-1953
Echtgenoot: Jacob Vaz Dias
Ouders: Jacob Elzas (28-12-1850 Eibergen-26-10-1920 Den Haag) en Sophie Serphos (27-11-1848 Enschede-1893)

Elzas,Selina (Cohen)

Geb:04-08-1875 Winterswijk
Ovl:11-05-1947
Echtgenoot: Philipus Cohen
Ouders: Jacob Elzas (28-12-1850 Eibergen-26-10-1920 Den Haag) en Sophie Serphos (27-11-1848 Enschede-1893)

Ezlas, Dillia (Engers)

Geb:09-04-1885 Winterswijk
Ovl:30-03-1963
Echtgenoot:Simson Engers
Ouders: Jacob Elzas (28-12-1850 Eibergen-26-10-1920 Den Haag) en Sophie Serphos (27-11-1848 Enschede-1893)

20.Fränkel, Hermann

Geb:15-02-1925 Wenen
Ovl:
Vertrokken naar de USA, later Israel
Ondergedoken bij de fam.Braunhut

21.Gans, Amalia Sophia

Geb:06-04-1885 Winterswijk
Ovl:07-05-1979
Echtgenoot:05-12-1910 Winterswijk:Louis Blom (12-12-1881 Uithoorn-12-01-1959 Uithoorn)
Ouders: David Gans en Fraadchen Schwartz

22.Gelder van, A.D.

Geb: 19-02-1898 Aalten
Ovl.: 17-12-1979 Winterswijk
Echtgenote: Sientje Weiler
Ouders: David Aron van Gelder en Engelina de Haan
Ratumsestraat 3
Ondergedoken bij fam.Stortelers in Meddo

Gevlucht/ondergedoken 8 oktober 1941

23.Gelder van-Weiler, S

Geb:18-02-1902
Ovl:17-01-1975 Winterswijk
Ratumsestraat 3
Ondergedoken:Fam.Bent, Neddo

24.Gelder van, Engelina Rosara

Geb: 05-02-1929 Winterswijk
Ovl:
Ouders: A.D.van Gelder en S.van Gelder-Weiler

25.Gelder van, Joseph Benjamin

Geb:
Ovl:
Ouders: A.D.van Gelder en S.van Gelder-Weiler

26.Gelder van-Stern, Helene

Geb:07-10-1901
Ovl.:18-03-1991

Echtgenoot: Aron Alexander van Gelder 1899-1941 (vermoord)
Kinderen: 3
Ali Jenny, Hermina Wilhelmina en Herman Samuel (allen ondergedoken-overleefd)
Ondergedoken met haar kinderen oktober 1942 op div.adressen.
Gezin kon niet bij elkaar blijven.

27.Gelder van, Ali Jenny Hermine Aron

Geb:05-10-1927 Winterswijk
Ovl:05-01-1995
Echtgenoot: Manfred Jakobs (11-05-1924-26-09-2005)
Ouders:Aron Alexander van Gelder en Helen Stern
Teruggekeerd 23-01-1945?/1946

1950

28.Gelder van, Hermina Wilhelmina

Geb:03-09-1938 Winterswijk
Ovl.:
Teruggekeerd 22-01-1946

29.Gelder van, Herman Samuel

Geb:03-01-1941 Winterswijk
Ovl.:
Ondergedoken bij Fam.Spies in Groenekan. Teruggekeerd 22-01-1946

30.Gelder van, Simon

Geb:
Ovl:
Wilhelminastraat 13
Echtgenote: Clara Margaretha van Gelder-Vischschraper (1912-1945)
Vertrokken/ondergedoken: 18-09-1942

31.Hamburger, D (Dietrich) David


Geb:16-04-1885 Meppen (Dld)
Ovl.26-09-1958 (verkeersongeval)
Adres:Tuunterstraat 5 (bij dochter en schoonzoon)
Ondergedoken:
Varsseveld
Halle-Heide (Fam.Veenhuis, Braamhorsterweg 6)
Teruggekeerd:22-01-1946
Hertrouwd: Else Rosenberg

29-09-1958, De Waarheid
29-09-1958, Dgbl.v.h.Zuiden

32.Hamburger, Petronella Sippora (Nelly)

Geb: 28-01-1906 Nijkerk
Ovl: 22-01-1953 Amsterdam
Echtgenoot: Benedictus van Baren
Broer: Benedictus Hamburger (1900-1944)
In 1915 naar Winterswijk

33.Harpman, Herman

Geb:25-11-1898 Amsterdam
Ovl: 07-12-1947 Winterswijk
Delistraat 5
Echtgenote: Johanna Hendrika Mengerink (08-12-1900 Neede-09-09-1979 W’wijk)
Zoon: Herman Harpman (1923 A’dam-ovl.1973)
Dochter:Bloeme Antoinette Harpman (1925 A’dam-ovl.)

34.Hemelrijk,Mina

Geb:24-07-1886 Winterswijk
Ovl:10-01-1965 Arnhem
Ouders: Marcus Hemelrijk en Dina Strauss

35.Hemelrijk, Jacob

Geb:14-02-1888 Winterswijk
Ovl:10-02-1973 Bergen
Echtgenote: Dirkje Arina de Jong (16-11-1887 A’dam-12-11-1985 Bergen)
Ouders: Marcus Hemelrijk en Dina Strauss

36.Hemelrijk, Amalia (Amali)

Geb:01-06-1889 Winterswijk
Ovl:00-08-1986 Amersfoort
Echtgenoot: 29-08-1918 Groningen:Simon Heiman Cohen (1888-1943)
Ouders: Marcus Hemelrijk en Dina Strauss

37.Hemelrijk, Marta

Geb:26-03-1891 Winterswijk
Ovl:1981
Echtgenoot:Rienk de Jong (1889 Warga (Frs.land)-1955)
Ouders: Marcus Hemelrijk en Dina Strauss

38.Hemelrijk, Dina

Geb:07-11-1895 Winterswijk
Ovl:20-05-1985 Renkum
Echtgenoot:Hartog Vos (1897-1943)
Ouders: Marcus Hemelrijk en Heintje Frankenhuis

39.Hes-Nihom, Sara Selly

Geb: 04-04-1910 Winterswijk
Ovl:31-01-1973 Eindhoven
Echtgenoot: Levi Abraham Hes (10-05-1906 Tiel-05-02-1992 Eindhoven)
Ouders: Michael Nihom en Dina Nihom-Cohen

40.Heijmans, Joseph Samuel

Geb:19-04-1885 Winterswijk
Ovl:29-03-1965 Winterswijk
Echtgenote: Jetta Groenheim (07-03-1888 Zutphen-27-07-1976 W’wijk)

41.Heijmans. Jacob Meijer

Geb:08-07-1887 Winterswijk
Ovl:06-01-1977 Groenlo
Echtgenote: Wilhelmina Groenheim (1891 Zutphen-03-05-1958 Groenlo)

42.Heijmans-Groenheim, Jetta

Geb:07-03-1888 Zutphen
Ovl:27-07-1976 Winterswijk
Echtgenoot: Joseph Samuel Heijmans (19-04-1885 W’wijk-29-03-1965 W’wijk)

343.Landau- Philips, Paula

Geb:13-04-1912 Vreden
Ovl.12-01-1994  Scioto Mills, Illinois 61076, USA.
Echtgenoot: 15-11-1932 W’wijk: Ernst Eduard Landau (02-06-1904-1968)
Ouders: (pleeg): Simon Philips en Selma Wolf
Ondergedoken bij Simon Philips (07-03-1887 W’wijk-ovl.21-05-1943 Sobibor)-Selma Wolf (07-01-1889 Langenscheid-ovl.21-05-1943 Sobibor) in Winterswijk na vertrek Ernst naar Amerika
Ernst Eduard Landau emigreerde op 19 mei 1941 naar Amerika. Zijn vrouw Paulina Philips vertrok op 1 september 1941, samen met hun zoon Louis, naar Winterswijk.

https://www.synagoge-aalten.nl/levensgeschiedenissen/familie-landau-t-dal-1

Hoe belangrijk kan zo’n papiertje wel niet zijn?
‘Ernst had het in de gaten, Frits niet’

24 december 1928, overlijdt Louis Landau (57) in Winterswijk, zijn vrouw Tezla Kan (58) slechts 4 jaar later.

Ernst en Frits blijven achter als jongemannen van 28 en 27 jaar, wonende in Aalten. Bij het bescheiden van hun overleden ouders vinden ze een document dat hun vader Louis in zijn jeugd naar Amerika is geweest als ‘avonturier’ en na zijn terugkomst niet meer naar zijn geboorteland (Gemen) Duitsland is terug gegaan in 1903, maar naar Nederland, waar hij met hun moeder trouwde in 1903.

Uit het document blijkt dat vader de Amerikaanse nationaliteit had verworven. Ernst en Frits komen erachter dat zij er dan ook recht op hebben, maar Frits wil daar niet van weten. Ernst wel en vraagt het aan.

Ernst heeft inmiddels een relatie met Paula Philips uit Winterswijk, pleegdochter van groente en fruitboer Simon Philips en Selma Wolf, Vredensestraat 53. In 1932 getrouwd en in 1933 verblijd met zoontje ‘Louitje’, wonende te Aalten.

De oorlog dreigt:
Amerika roept haar burgers in Europa op om terug te keren en daar valt dus ook Ernst nu onder. Frits niet.
Ernst vertrekt, ook op aanraden van Paula, naar Amerika en Paula wil niet in deze angstige tijden alleen achter blijven in Aalten en gaat samen met haar zoontje Louitje terug naar Winterswijk, naar haar pleegouders in de Vredensestraat. Intussen probeert zij haar papieren in orde te krijgen, omdat zij nu dus als echtgenote van Ernst ook recht heeft op de Amerikaanse nationaliteit.

Echter allemaal te laat. Ook in Winterswijk worden de Joden opgepakt of moeten zich melden in Vught of Westerbork. Simon Philips, Selma Philips-Wolf, Paula Philips en zoontje Louis in voorjaar 1943.

Te Laat?……………..Paula heeft haar papieren toch nog in orde gekregen en op vertoon hiervan krijgt ze niet de status van ‘vernietigingskamp’, maar van ‘Amerikaans krijgsgevangene’. En ja, ook zoontje ‘Louitje’

Beide worden ze overgebracht naar een ander kamp, Liebenau, nabij de Zwitserse grens.Voor haar pleegouders Simon en Selma loopt het al direct slecht af, Zij worden vermoord op 21 mei 1943 in Sobibor.

En hoe ging het met Frits? Frits had inmiddels een relatie met Amalia Lorch uit Bocholt en kwamen vanuit Scheveningen begin 1942 voor onderduik terug naar Aalten. In augustus 1942 zijn ze aldaar getrouwd, maar de tijd van onderduiken was aangebroken. Echter wisten beide met hun gedrag hier geen raad mee op hun onderduikadres met meerdere onderduikers, zodat het Aaltens verzet hier geen raad meer mee wist en beide hebben vermoord t.b.v.hun veiligheid. Een bijzondere zaak. Waar de beide lichamen zijn gebleven is nooit bekend geworden.

Sallo van Gelder uit Aalten zei in 2017: Ik heb één droom. Frits Landau en Amalia Lorch zaten ondergedoken en konden dat op een gegeven moment niet meer verdragen. Ze zijn op 17 maart 1943 geliquideerd door het verzet, omdat zij andere onderduikers en de onderduikgevers in gevaar brachten. Ik hoop nog altijd dat hun stoffelijke resten worden gevonden, zodat we ze hier, in Aalten, op de Joodse begraafplaats kunnen herbegraven. Want daar horen zij.

En hoe liep het af met Paula en Louitje? Beide werden in 1944 als ‘Amerikaanse’ burgers uitgewisseld met Duitse krijgsgevangen en vertrokken naar Amerika. Ernst, Paula en ‘Louitje’, inmiddels Louis zijn daar hun leven gebleven. Ernst is overleden in 1968 op 64 jarige leeftijd, Paula in 1993 op 81-jarige leeftijd en Louis, die veearts in Amerika werd vier jaar geleden, 2016 op 80 jarige leeftijd.

Wat zo’n papiertje wel niet kon doen.

44.Landau, Louis

Geb: 09-08-1936 Aalten
Ovl: 11-04-2016 Shullsburg USA
Ouders: Ernst Eduard Landau en Paula Philips
Ondergedoken in Winterswijk na vertrek Ernst naar Amerika

45.Leeuw de, Isaak (Ies)

Geb:11-03-1889 Winterswijk
Ovl: 04-10-1966 Winterswijk
Ouders: Joseph de Leeuw en Siena Hemelrijk
Vader van Annie,Sini en Rachel
Echtgenote: Sophia de Leeuw-Spier (geb:12-03-1897-ovl.07-10-1942)
Tweede huwelijk:Jetje Nathans (Schwarz)

46.Leeuw de, Johanna (Johanna Reiss)

Geb:04-04 -1932 Winterswijk
Echtgenoot: Jim Reiss
Ondergedoken 01-01-1943 Usselo
Ouders: Isaak de Leeuw en Sophia de Leeuw-Spier

47.Leeuw de, Sini

Geb:02-03-1922 Winterswijk
Ovl:15-05-2013 Den Haag
Echtgenoot: 08-01-1948 W’wijk:David Meibergen (04-04-1917-09-10-1997) Echtgenoot: 05-02-1973 W’wijk: Salomon Hond (20-07-1922-18-07-1988)
Ouders: Isaak de Leeuw en Sophia de Leeuw-Spier
Ondergedoken Usselo

48.Leeuw de, Rachel

Geb: 19-01-1918 Winterswijk
Ovl:01-11-2015 Amersfoort
Echtgenoot: 10-08-1953 Driebergen: Hartog Izak Akker (24-12-1915 Hoogeveen-08-09-1972 Amersfoort)
Ouders: Isaak de Leeuw en Sophia de Leeuw-Spier
Ondergedoken Drenthe (Dominee)

49/50/51/52.Leeuw de, Abraham

Geb:16-10-1885 Winterswijk
Ovl:plm.1980 (geemigreerd 1939 Amerika)
Echtgenoot: 31-08-1916 Zwolle:Gesina Henrietta Hoek (25-02-1891 Vorden-ovl.)
Ouders: Joseph de Leeuw en Siena hemelrijk
Kinderen: Theodora (geb.-Ovl.), Josef (19-07-1917-ovl.), Elize Greta (09-11-1918-ovl.)

50.Leeuw de, Joseph

Geb: 13-04-1913 Winterswijk
Ovl:05-05-2001 Utrecht
Echtgenote: 28-08-1935 Deventer: Kaatje (Corry) Benninga (14-11-1909 Deventer-27-11-1988 Nieuwegein)
Kinderen: Max (25-08-1936 Utrecht-18-05-2009 Utrecht)
Ouders:Joseph de Leeuw en Siena Hemelrijk

51.Leeuw de, Marcus (Max)

Geb:29-01-1916 Winterswijk
Ovl:06-08-1994 Winterswijk
Echtgenote: Rozette Wolf (12-12-1919 Doetinchem-ovl.mei 2016 Winterswijk)
Ouders: Abraham de Leeuw en Belia Philip

52.Leeuw de, Sophia Siena

Geb:24-09-1910 Winterswijk
Ovl:21-08-2000 Amsterdam
Echtgenoot: 27-10-1946 Rotterdam: Samuel van Dijk (04-06-1896 Rotterdam-28-12-1980 Rotterdam)
Ouders: Jacob de Leeuw- Mina Himelreich

53.Leeuw de- Polak, Helena Martina

Geb:23-09-1919 Bathmen
Ovl:04-06-2018 Bathmen
Echtgenoot: 08-09-1942 W’wijk:Hartog Israel de Leeuw (1914-1943)
Tweede Echtgenoot: Freek Adelaar

54.Menco-van Gelder, Sophia Evaline

Geb: 29-09-1904
Ovl:
Echtgenoot:28-12-1927 Eibergen: Leonardus Menco (29-12-1896 Lichtenvoorde-09-04-1943 Sobibor)
Ouders:

55.Bertha Menco

Geb: 1929 Winterswijk
Ovl:
Echtgenoot: Dormits
Ouders: Leonardus Menco en Sophia van Gelder

56.Meijler, H. (Hartog)

Geb:07-06-1912 Winterswijk
Ovl:24-11-1983 Winterswijk
Echtgenote: Everdina Johanna Meijler-Gossink (25-09-1916-ovl.
Ouders: Adolf Meijler en Roosje Frankenhuis

57.Meijler, Helena

Geb:10-03-1911
Ovl.:23-02-1952
Ouders: Adolf Meijler en Roosje Frankenhuis

58.Meijler, Sophia (Leeser)

Geb: 19-12-1906 Winterswijk
Ovl: 10-08-1998 Rotterdam
Echtgenoot: 15-11-1927 W’wijk: Max Eduard Leeser (25-03-1903 Aalten-21-12-1979 Rotterdam)
Ouders: Adolf Meijler en Roosje Frankenhuis

59.Meijler, Emma Wilhelmina (Baas)

Geb: 08-03-1919 Winterswijk
Ovl: 29-10-1988 Amsterdam
Echtgenoot: Dolf Baas
Ouders: Adolf Meijler en Roosje Frankenhuis

60.Maas,Berta (Kropveld)

Geb: 23-02-1895 Winterswijk
Ovl: 04-04-1989 Arnhem
Echtgenoot:24-04-1919: Aron Kropveld (26-02-1896 Vlagwedde-ovl.12-07-1960 Aalten
Ouders: Abraham Maas en Mina Baer

61.Menco-Stern, Hilde


Geb:01-06-1904 Schmallenberg
Ovl.16-05-1975 Winterswijk
Echtgenoot: 11-11-1924 Schmallenberg: Harry Menco (13-05-1896 W’wijk-18-02-1945 Bergen-Belsen)

62.Menco, Herman Samuel

Geb: 17-09-1925 Winterswijk
Ovl:24-12-2002 Amsterdam
Echtgenote: 1951:Frieda Brommet (11-08-1925 A’dam-22-02-2019 A’dam)
Ouders:Harry Menco en Hilde Menco-Stern

63.Nihom-Stern, Johanna

Geb: 22-07-1898 Schmallenberg
Ovl: 01-04-1954 Utrecht
Echtgenoot: Karel Nihom
Ouders: Samuel Stern en Hermine Morgenthau

64.Nihom, Michael Samuel Rolf

Geb: 15-12-1924 Winterswijk
Ovl: 03-04-2015
Echtgenote: Friederike (Fritsje) Prüfer (18-11-1924 Vienna-02-11-2011 Scheveningen)
Ouders: Karel Nihom en Johanna Nihom-Stern

65.Nihom, Samuel Harry

Geb: 05-10-1927 Winterswijk
Ovl:
Echtgenote: 1956:Marijke Sluyser (15-04-1934-
Ouders: Karel Nihom en Johanna Nihom-Stern

66.Philips, Pauline

Geb: 01-02-1922 Winterswijk
Ovl:
Echtgenoot: Abraham Dupont (1917-1977)
Ouders: Abraham Philips en Aaltje Franken
Pauline werd vlak voor razzia naar Fam.Deunk gestuurd en vandaar naar de Fam.Bussink in Lintelo

67.Philips-Brest, Naatje

Geb:30-05-1890 Blokzijl
Ovl:
Echtgenoot: 30-08-1916 Blokzijl:Heiman Philips (28-10-1884 Winterswijk-1941)
Ouders: Salomon Levie Brest en Kaatje Hillesum

68.Philips, Kitty

Geb:26-12-1921 Winterswijk
Ovl:23-03-1945 Tilburg
Ouders: Heiman Philips en Naatje (‘Hans’) Brest

69.Poppers, Mozes Meijer

Geb: 04-05-1906 Winterswijk
Ovl: 07-12-1986 Amsterdam
Echtgenote: 08-09-1939 A’dam:Betty Poppers-Prins (1900-1992)
Ouders: Samuel Poppers (11-01-1873 W’wijk-21-05-1943 Sobibor) en Anna Prins (08-02-1878 Alkmaar-21-05-1943 Sobibor)
Vredensestraat 74
Terugkeer 25 september 1945

70.Poppers-Prins, Betty

Geb: 19-10-1900 Alkmaar
Ovl: 02–09-1992 Amsterdam
Echtgenoot: 08-09-1939 A’dam:Mozes Meijer Poppers (1906-1986)
Vredensestraat 74
Terugkeer 25 september 1945

71.Schwarz, Sally

Geb:23-02-1908 Winterswijk
Ovl.: 03-07-1995 Winterswijk
Echtgenote: 14-07-1938:B.Th.Windmuller (1912-1999)
Ouders:  Louis Schwarz (04-01-1866 Dinxperlo-09-01-1940 Winterswijk) en Mathilde Rosenbaum (09-04-1969 Borken-30-04-1943 Sobibor)

1978

72.Schwarz-Windmuller, B.Th.

Geb: 30-01-1912 Winterswijk
Ovl: 11-10-1999 Winterswijk
Echtgenoot: 14-07-1938:Sally Schwarz (1908-1995)
Ouders:  Jozeph Windmuller (26-09-1877 Vorden-19-10-1942) en Rika Windmuller (06-06-1879 Emmen-19-10-1942)

73.Schwarz, R

Geb:
Ovl
Echtgenoot: 1962:Maurice Corran
Ouders: Sally Schwarz en Betty Windmuller

74.Schwarz-Nathans,J

Geb: 09-04-1902 Arnhem
Ovl:28-11-1974 Deventer
Molenpad 3
Ondergedoken Varsseveld
Teruggekeerd direct na bevrijding 31 maart
Echtgenoot: David Abraham Schwarz (omgekomen)

75.Schwarz, Helena Regina

Geb: 03-09-1926 Winterswijk
Ovl:23-01-2007 Apeldoorn
Echtgenoot: 12-11-1947 W’wijk: Sallo Zendijk (16-04-1921 Deventer-23-03-2013 Amstelveen)
Ouders: David Abraham Schwarz en Jetje Nathans
Molenpad 3

76.Sonn, Sally

Geb:12-10-1906 Wachtersbach
Ovl:12-12-1973 Winterswijk
Echtgenote: 23-12-1946: Martha Windmuller
Ouders: Leopold Sonn (1873-1949/1951-W’wijk) en Kerrie Morgenthau (1883-1971)

77.Stein, Ulla Julia Antoinette

Geb:15-10-1934 Winterswijk
Ovl:15 december 2014
Ouders: Georg Stein en Martha Windmuller

78.Joel Arnold Wertheim

Geb:
Ovl:
Echtgenote: Selma Wertheim-Heijmans (1891-1943)

Weijel,Abraham

Geb:27-08-1908 Aalten
Ovl:30-03-1987 Amersfoort
Echtgenote:Johanna Dwinger (16-06-1909 Leeuwarden-08-01-2006 Amsterdam)
Ouders: Joseph Weijel (01-08-1980-01-11-1960) en Sophia van Gelder (27-03-1876-15-03-1956)
Ondergedoken in Elburg

Weijel-Dwinger, Johanna

Geb:16-06-1909 Leeuwarden
Ovl:08-01-2006 Amsterdam
Echtgenoot:Abraham Weijel (1908-1987)
Ouders:Joseph Dwinger en Kaatje Cohen
Ondergedoken in Elburg

Weijel, Joseph Simon (Joop)

Geb:15-05-1932 Winterswijk
Ovl:
Echtgenote: 07-06-1964 A’dam: Ruth Wolf (07-02-1941-
Ouders: Abraham Weijel en Johanna Dwinger
Ondergedoken in Elburg

Weijel, Karel Henri

Geb:30-08-1935 Winterswijk
Ovl:
Echtgenote:22-04-1964: Judith Reens (04-03-1941-
Ouders: Abraham Weijel en Johanna Dwinger
Ondergedoken in Elburg

79.Windmuller, Martha (Stein) (Sonn)

Geb: 02-11-1907 Winterswijk
Ovl: 19-09-1992 Winterswijk

80.Wolf,Sara

Geb:05-07-1879 Wisch
Ovl:21-03-1956 Winterswijk
Echtgenoot: 18-04-1913 W’wijk: Jannis de Vos (20-04-1864 Groenlo-ovl.13-11-1929 Winterswijk)
Ouders: Jozef Wolf en Bertha Heijman

81.Wolf, Ernst

Geb:03-05-1906 Vreden
Ovl: 03-02-1996
Ouders:Samuel Wolff en Amalia Landau
Vluchteling
In Winterswijk 17 november 1938 Hilbelinkspad 2: Herman Menco-Pauline Menco-Stern
Geinterneerd in div.vluchtelingenkampen, waaronder Westerbork 18-04-1940 – 12-04-1945.


Lees verder

Joodse adressen- september 1942

BewonerVoorl.Straat + nr.Eigenaar
BahrW.L.ISpoorstraat 55J.W.ten Haken
BlomW.Wooldstraat 63W.Blom
BouwmanJ.Weurden 66J.Bouwman
EppinghausenWed.B.S.Steenh.pad 7 A.G.Vermeer
FuldauerA.Vredens.weg 14A.Fuldauer
FuldauerD.Eelinkstr.14R,van Veen
GansAbr.Stationsstr.6A.Gans
GansA.E.Misterstr.95A.E.Gans
GansJacobRatumsestr.27J.Gans
GansJosefMisterweg 51G.J.Lindeman
GansMauritsPr.Hendrikstr.1M.Gans
Menco-SternWed.P.Hilbelinkspad 2P.Menco
Gelder vanA.D.Ratumsestr.3A.D.v.Gelder
Gelder van SimonWilhelm.str.13aJ.B.kl.Poelhuis
Goedhart-Lauf.Wed.I.Meddosestr.15J.G.Gossink
GoldschmidtLeoTuunterstr.7Jaq.Menco
GoldschmidtMaxMisterstr.5Berenschot
GumpertE.L.Weurden 4H.B.Poppink
HamburgerB.Misterweg 88G.H.te Siepe
HamburgerS.Wooldstr.26aJ.H.Meijnen
Hamme-Kaufm.Wed.S.Molenstraat 1aS.Nathans
HarpmanH.Delistraat 5Meerdink&L.
HeideH.I.Spoorstraat 65Wed.Schwarz(63)
HemelrijkI.Wooldstr.40I.Hemelrijk
HeijmansJ.S.Pr.Hendrikst.10J.S.Heijmans
HumbergW.Weurden 88J.A.Oonk
KanM.S.Gasthuisstr.104A.de Leeuw
Klaveren vanM.S.Spoorstr.28G.J.Stemerdink
Leeuw deAbr.Spoorstr.33E.Wiechers
Leeuw deIsaakTuunterstr.45I.de Leeuw
Leeuw deJacobGroenlosew.50J.de Leeuw
Leeuw deMarcusKreilstraat 23D.H.Stemerdink
Leeuw deRudolfMisterstraat 90J.H.Prinsen
Maas-BaerWed.M.Stationstr.13M.Philips
MagnusJacobVredensew.28Ver.Volkshuisv.
MencoAbr.Goudvinkenst2aAbra.Menco
MencoHarriHilbelinksp.4Wed.H.Menco(2)
MencoMouritsSpoorstraat 51J.W.Wieberdink
MencoJacobTuunterstr.5J.Menco
Metz-de L.Wed.M.Misterweg 3G.W.Toebes
Meijers-de L.Wed.R.H.Mulierweg 54J.W.Crol-ten D.
MeijlerAdolfGondvinkenst.6Wed.Schwarz(63)
Nihom-NihomWed.EMolenstraat 4Wed.Schwarz(63)
Nihom-CohenWed.D.Weurden 6H.Roosen Miste
PhilipL.I.Gasthuisstr.102Garritsen
PhilipsAbr.Molenstr.8Wed.Schwarz(63)
PhilipsBenj.Goudvinkens.8Wed.Schwarz(63)
Philips-BrestWed.N.Meddosestr.38N.Philipps-Brest
PhilipsMeijerRatumsestr.21M.Philips
PhilipsSimonVredensestr.52S.Simon
PoppersAnnaVerl.Ratums.6F,Dalenoord
Poppers-WolffWed.B.Meddosestr.7B.Poppers-Wolff
PoppersMeijerParallelweg 46Ver.Volkshuisv.
PoppersMozes.M.Vredensestr.74H.Knook
PoppersSamuelSpoorstraat 44S.Poppers
Rosenthal-v.G.Wed.H.Misterweg 16G.W.Toebes
SchielaarDavidSpoorstraat36Joodse Gem.
Schwarz-NathWed.D.A.Molenstraat 2Wed.Schwarz(63)
SchwarzNathanSpoorstraat 63Wed.Schwarz(63)
SchwarzSalliMolenstraat 6Wed.Schwarz(63)
Slager-Bamb.Wed.H.Meddosestr.29Slager-Bamberg
SternHerz.I.Zonnebrink 6Wed.F.A.v.Eekelen
Vos de-WolfWed.S.Nieuwstr.22C.Kappers jr.
Weiler-GansWed.BBerkenstr.40Ver.Volkshuisv.
Wertheim-H.Wed.S.Misterweg 27G.Meerdink
WolfAlbertMisterstr.59aJ.Jansen (Corle)
WolfsteinJosephRatumsestr.17M.Philips

Lees verder