In 1828 (22 Augustus) werd de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen Departement Winterswijk opgericht. In 1850 ( 13 mei) hield het op te bestaan, waarna het in 1853 (7 november) opnieuw werd opgericht. In 1854 (19 Juni) stelde voorzitter Dominee B.Aitton (Overleden 27 sept.1891) voor om een bewaarschool op te richten, maar dit haalde het niet. In 1867 (8 Juli) kwam bestuurslid H.Willink opnieuw met het voorstel en wederom werd er een commissie benoemd, bestaande uit B.Aitton, J.Scholten, J.H.Willink, H.C.J.Willink en Ds.A.Snellen.

De eerste Nutskleuterschool kwam aan de Zonnebrink in 1871. Juffrouw Rika Wanrooy was de eerste leidster. In 1881 werd mej.J.W.Bettinck uit Zupthen het hoofd van de school tot 1886. In 1888 werd de school uitgebreid met een lokaal. In 1890 werd mej. M.G.Bettinck het nieuwe hoofd en zij bleef  tot 1928. Ook werd de naam toen  Frobelschool. Het laatste jaar van de tweede wereldoorlog werd de school gesloten i.v.m. bombardementen. De Duitsers vorderden de school, maar zij gebruikten hem niet, zodat er een rijwielherstelplaats werd ingericht. Na de oorlog kreeg het de naam kleuterschool en Mej.F.Zweers werd het hoofd van de school. In 1958 wilde de Batavier de school erbij kopen en daarom werd er nieuw gebouwd op de plataanlaan en in 1960 werd dan ook de nieuwe "Zwanenpol" geopend.

 

Nuts kleuterschool 1960

De Nutskleuterschool aan de Zonnebrink 1871-1960

 

 

Zwanenpol 1970

De Zwanenpol aan de Plataanlaan geopend in 1960

 

DE SCHAKEL

Ook aan de andere kant van het spoor kwam(1932) een nutskleuterschool, en in 1940 kon aan de Rozenstraat een nieuwe Frobelschool geopend worden. In 1971 werd deze vervangen door een nieuwe kleuterschool aan de violenstraat en deze kreeg op verzoek van hoofd Mevr.M.Verhoef de naam De Schakel.

KLEIN HOONTE

In 1950 bleek door de geboortegolf dat er weer een extra kleuterschool nodig was en dit leidde in 1953 tot kleuterschool Klein Hoonte aan de leliestraat. De grond was aangekocht van dhr.H.Gotink. Mej.Meilink werd hoofd van de Kleinhoonteschool.

TUINFLUITER

Omdat de kinderen uit het dorp (1960) nu een grotere afstand moesten afleggen, kwam er een extra school bij in het centrum en dit werd gevonden bij de Doopsgezinde pastorie aan de Torenstraat. Mej.F.Zweers werd hoofd van het schooltje. In 1970 werd door uitbreidingsplannen van de Rabo verhuisd naar het achterste deel van School L aan de Tuinstraat. Tot 1973 bleef men daar en opende men hun nieuwe kleuterschool, ook aan de Tuinstraat met de naam Tuinfluiter.

MERELNEST

Ook de Hazelder (1964) had behoefte aan een kleuterschool en dat kwam in 1965 aan de Merelstraat onder de naam Merelnest. Hoofd van de school werd Mej.R.Hellwing.

FLIEREFLUITER

In 1971 werd voor de wijk Hakkerkamp-Oost tevens een Nuts kleuterschool geopend en wel aan de Vlierstraat met de naam Flierefluiter. Mej.van Mourik werd tot hoofd benoemd.

 

 

CHRISTELIJK KLEUTERONDERWIJS

In 1898 werd door de gereformeerde kerk de eerste christelijke bewaarschool geopend aan het Steenhouwerspad. Hoofd van de school werd Mej.Nogawerde. In 1938 werd de school over gedragen aan de " Vereniging tot Oprichting en Instandhouding eener Christelijke Bewaarschool". De school werd in de oorlog beschadigd en in 1949 kon het na renovatie weer heropend worden.

Christelijke bewaarschool

PRINSES IRENE KLEUTERSCHOOL

Ook in gebouw Irene aan de Ratumsestraat kwamen lokalen (Wilhelminaschool was te klein geworden) en wenste men nieuw te bouwen aan de Vredensestraat. Deze werd in 1962 geopend onder de naam Prinses Irene kleuterschool. Hoofd van de school werd Mej.Nusselder. In 1981 werd de Prinses Irene kleuterschool opgeheven en de leerlingen verdeeld over de nieuwe Wilhelminaschool aan de Burg.van Nispenstraat en de Prins Willem Alexanderschool aan de Laan van Hilbelink. 

PRINSES CHRISTINA KLEUTERSCHOOL

Op kamp Vosseveld was een houten schooltje en deze werd in 1966 verplaatst naar de Hakkelerkamp. Deze derde christelijke kleuterschool werd in 1966 geopend en kreeg de naam Prinses Christina. Hoofdleidster werd Mej. Kramer. In 1972 verhuisde deze school naar de Prins Willem Alexanderschool. Het houten gebouwtje op de Hakkelerkamp bleef nog tot 1976 dienst doen, het jaar waarin het derde lokaal klaar kwam bij de PWA. 

SINT VINCENTIUSSCHOOL

Tot 1924 was de rooms-katholieke bewaarschool gevestigd in een keet aan het Balinkpad (Schoolstraat). In dat jaar werd de nieuwe Sint Vincentius Frobelschool geopend aan het Balinkpad. Vanaf 1938 werd er les gegeven door de zusters Franciscanessen van Heythuizen. In 1965 ging zuster Regeria (bij alle katholieken uit die periode bekend) met pensioen. Ook zuster Felicite het hoofd van de school verliet in dat jaar de school. Het nieuwe hoofd werd Mej.W.Wamelink (oftewel Juffouw Willemien). In 1969 werd de school verbouwd van vier naar twee lokalen, aangezien ook De Vlier erbij gekomen was. In 1984 kwam deze school bij de Sint-Jozefschool in. Het oude schooltje werd het parochiecentrum. Juffrouw Willemien bleef tot 1993 (totaal 40 jaar).

 

 

 

 

^ Terug naar boven